Stosowanie henny na włosy, czyli alternatywa dla chemicznej farby


Kobiety od wieków starały się poprawić swoją urodę, dokonywały tego poprzez pielęgnację cery, utrzymanie smukłej sylwetki i dbałość o włosy. Te ostatnie jednak nie zawsze otrzymujemy w takim kolorze, jaki najbardziej nam się podoba. Mnogość drogeryjnych farb sprawia, że w ciągu godziny możemy całkowicie zmienić kolor włosów, ale ich stan niestety znacznie się pogorszy. Alternatywą dla agresywnego farbowania jest henna, która daje tak samo dobre efekty estetyczne, a dodatkowo nie niszczy włosów.

Czym jest henna?


Mianem henny nazywamy barwnik pozyskiwany z rośliny Lawsonia Inermis. Roślina
ta jest głównym składnikiem wszystkich farb hennowych, zarówno tych delikatnych, jak i tych trwałych, które zawierają domieszki substancji chemicznych. Na rynku henny występują w kolorach czarnym, brązowym, czerwonym i bezbarwnym. W zależności od efektu kolorystycznego, jaki chce uzyskać producent, henny zawierają dodatek ekstraktów z indyjskiego agrestu, z owoców miodli indyjskiej, orzechów Shikaki, czy też indygowca berberyjskiego.

Wpływ henny na włosy


Henna trwale barwi włosy, ale tym różni się od chemicznych farb, że nie niszczy ich struktury. Nie zwiera utleniacza, a tym samym nie powoduje rozchylenia łusek włosów i utraty ich naturalnej otoczki lipidowej. Działanie henny jest wprost przeciwne do działania drogeryjnych farb. Barwnik henny przenika do kory włosowej, w której znajduje się pigment i włókna keratynowe, a następnie się z nimi łączy, a w efekcie:

  • Wypełnia ubytki włosów i je uszczelnia.
  • Wygładzeniu ich strukturę.
  • Nadaje połysk i śliskość.
  • Pogrubia włosy.
  • Uodparnia je na działanie detergentów i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Henna nie jest dla każdego. Czyli o tym, kto może farbować nią włosy.


Farbowanie henną doskonale sprawdza się w przypadku włosów ciemnych lub tych o kolorze mysiego blondu. Doskonałe efekty uzyskiwane są na włosach wypłowiałych, zniszczonych oraz o spranym kolorze oraz siwiejących. Jasne blondynki o cienkich włosach raczej nie osiągną ciemnego koloru podczas pierwszego farbowania. Kolor, jaki uzyskają może nawet wpadać w niebieski, więc zmianę koloru z zastosowaniem henny powinno się przeprowadzać stopniowo.

Jak farbować włosy henną?


Na długie włosy należy przygotować ok. 100 g henny, w przypadku półdługich wystarczy ilość 50 gramów. Włosy dokładnie oczyszczamy szamponem zawierającym w składzie SLES, SLS, lub SCS, odciskamy nadmiar wody ręcznikiem i hennę nakładamy na mokre włosy. Nie stosujemy jej jak farby, więc nie musimy bać się, że nałożymy zbyt dużą ilość. Wręcz przeciwnie, włosy powinny być grubo pokryte barwnikiem. W kwestii rozrabiania mieszanki, każdy producent zaleca inne postępowanie, więc należy kierować się instrukcją użytkowania, która zostanie dołączona do henny. Jednakże odgórna zasada mówi, że barwnik rozrabiamy z ciepłą wodą i sokiem z cytryny.

Do henny dodać można składniki, które spotęgują jej działanie, lub będą pielęgnować włosy i skórę głowy. Do najczęściej stosowanych należą: cynamon i sproszkowane goździki (pobudzają wzrost włosów), odżywka bez silikonów (zmiękcza włosy po zabiegu), sproszkowana papryka (nadaje naturalne refleksy).

W żadnym wypadku do mieszanki nie powinno się dodawać olejków, maseł ani silikonowych odżywek, bo mogłoby one spowodować nierównomierne zabarwienie włosów. Przed nałożeniem gotowej mieszanki, należy sprawdzić jej konsystencję. Nie może ona spływać z włosów, ani być zbyt gęsta, bo nie rozłoży się na nich równomiernie. Ostatnim etapem jest dokładne mieszanie składników, powstała „papka” nie może mieć żadnych grudek.


Utlenianie i aplikacja henny


Niektóre henny wymagają utlenienia, zanim nałożymy je na włosy. Miseczkę z gotową miksturą należy przykryć folią aluminiową i odstawić na jakiś czas w ciepłe miejsce. To, czy kupiona przez nas henna musi się utlenić, jest zawarte w instrukcji jej użytkowania. Gotowa mieszanka powinna być trzymana na włosach od 1, 5 do nawet 4 godzin. Czas ten wydaje się być bardzo długi w porównaniu do zwykłej farby, ale warto mieć na uwadze, że mimo tak długiego farbowania, włosy nie ulegną zniszczeniu.

Komentarze

  1. artykuł napisany mało profesjonalnie. brak podstawowej wiedzy na temat hennowania włosów i NIE używania pewnych kosmetyków, radze zasięgnąć języka u osób stosujacych henne do farbowania wlosow pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz