Dobre zioła: Buzdyganek najważniejsze informacje

czwartek, 22 grudnia 2016

Buzdyganek najważniejsze informacje

Spośród kilku dostępnych produktów na zwiększenie poziomu testosteronu, dużym zaufaniem wśród sportowców, cieszy się buzdyganek.

Jego łacińska nazwa to Tribulus terrestris, a pełna, polska nazwa, to buzdyganek naziemny. Roślina występuje w ciepłych rejonach Azji, Afryki, Australii oraz Europy. Najważniejsze zastosowania buzdyganka, to wspieranie budowania masy mięśniowej oraz siły. Jego działanie zostało potwierdzone podczas wielu badań. Wpływa on także na zwiększenie poziomu testosteronu u mężczyzn, dlatego jest szczególnie często stosowany przez kulturystów.

Sugerowane dawkowanie preparatów zawierających buzdyganek, to od 85 do 250 mg trzy razy dziennie. Dzięki takiemu przyjmowaniu, powinieneś poczuć efekty i jednocześnie, ustrzec się ewentualnych działań ubocznych tej rośliny.

 

Osoby, które mają doświadczenie z przyjmowaniem preparatów z buzdyganka, są zdania, że to bezpieczny środek. Jedynie przyjmowany w dużych dawkach i bardzo często, może powodować takie dolegliwości, jak niezbyt nasilona ginekomastia. Dotyczy ona jedynie osób ważących bardzo mało, które przyjmowały tribulus w zbyt dużych dawkach. Nie mogą go także stosować osoby z chorobami zależnymi od ilości hormonów płciowych, takich, jak rak prostaty lub rak piersi.

 

Warto zwrócić uwagę także na to, że tribulus raczej nie powinien być przyczyną pozytywnych wyników testów na zawartość testosteronu i epitestosteronu w moczu.

 

 

Sposób na zwiększenie poziomu testosteronu i poprawienie libido

 

Większość mężczyzn wybiera preparaty zawierające buzdyganek, ze względu na to, że zwiększają one poziom testosteronu we krwi. To działanie jest wyjątkowo pożądane dla sportowców, ponieważ testosteron jest niezbędny, dla prawidłowego budowania mięśni i wzmacniania siły. Ilość testosteronu można zwiększyć także podczas treningu. 20 minut po rozpoczęciu treningu, wzrasta ilość testosteronu we krwi i pozostaje na podwyższonym poziomie przez ponad 3 godziny.

Buzdyganek może być stosowany także u kobiet. Pierwsze badania na temat tego preparatu wskazują na to, że wpływa on korzystnie na cykl owulacyjny i płodność, a także zmniejsza nasilenie nieprzyjemnych syndromów menopauzy. Aby ocenić skuteczność działania tej rośliny, stworzono dwie grupy kontrolne. W jednej podawano 20 mg ekstraktu z rośliny na kilogram masy ciała, w drugiej, dwa razy mniej. Po 4 tygodniach, w obydwu grupach osiągnięto takie same efekty (a raczej ich brak) - buzdyganek ziemny nie zwiększa ilości testosteronu u kobiet.

 

W innych badaniach potwierdzono jednak, że ta roślina wpływa korzystnie na owulację, poprawia płodność i zmniejsza objawy menopauzy. Ma on także pozytywny wpływ na zwiększenie libido u kobiet - w tym zastosowaniu sprawdza się lepiej od terapii hormonalnej.

 

Zwiększenie siły i suchej masy mięśniowej - czy aby na pewno?

 

 

Tribulus jest najczęściej promowany jako środek, który wpływa na zwiększenie testosteronu u mężczyzn i pozwala dzięki temu na łatwiejsze budowanie muskulatury. Badacze z Australii chcieli to potwierdzić, podając ekstrakt z tej rośliny zawodowym graczom w rugby. Okazało się, że nie daje on widocznych rezultatów. 

 

Czy zatem nie warto stosować tej rośliny? Moim zdaniem, ostatnie słowa na jej temat jeszcze nie zostały powiedziane i przyszłe badania, mogą potwierdzić jego działanie. W tej chwili, jednak nie ma zbyt wielu dowodów na skuteczność jego działania i musimy się opierać na jego zastosowaniach tradycyjnych. Ważną kwestią jest też to, że osoby stosujące buzdyganek, oczekują często nierealnych, bardzo szybkich efektów i po kilkudniowym stosowaniu tego preparatu, mogą się rozczarować ich brakiem.  


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza