Rocky wie co dobre, a Ty? Zamieszanie z jajkami.


Pamiętasz scenę z pierwszej części Rocky'ego, gdy główny bohater wstał o czwartej rano, wypił na śniadanie kilka jajek i wyszedł trenować? Taki twardziel, jak Sly wiedział, że jajka są dobre. Dziś się ludziom pomieszało w głowach i jajka są traktowane jako trucizna. Powariowali Ci doktorzy.


Jajka najpierw były jednym z elementów diety ludzi pierwotnych, ale nie jedzono ich stale, a jedynie sezonowo. (1) Łatwo się domyślić, że to z powodu małej dostępności jajek.
Warto przypomnieć sobie książkę Król szczurów, Jamesa Clavella (2)⁠, w której to jeńcy zrobiliby wszystko, ty tylko mieć możliwość zjedzenia tego cennego pokarmu. Jajka były od zawsze pożywnym i poszukiwanym pokarmem.
W czasach nowożytnych przez kilka lat jajka były postrzegane przez naukowców jako zagrożenie dla zdrowia (strach przed cholesterolem).
Dziś ten pogląd jest podzielany coraz rzadziej, gdyż jajko zawiera nie tylko cholesterol, ale i lecytynę. Jeśli chodzi o żółtko, waży ono około 15 gram i na to przypada 50 procent suchej masy. 2/3 z tego to tłuszcz, a reszta białko(3)⁠. W USA nagonka na jajka skończyła się w latach 70, w Polsce nadal trwa.

Co na to nowoczesna medycyna?

Moim zdaniem jajko zawiera naturalne, wysoko przyswajalne składniki, które są idealnie dopasowane do potrzeb człowieka. Oczywiście mogę się mylić, na co wskazuje strona (4), silnie promująca jedzenie wegetariańskie. Nie dziwię się im, ponieważ jajka nie wpisują się najlepiej w zjadanie jedynie darów natury (nie mylić z firmą), które zawierają chlorofil.
Według informacji pokazanych przez tę organizację, jajko ma tyle samo cholesterolu co Big Mac, a kalorii aż o 60 procent więcej. Nie można się z tym zgodzić, bo według Wikipedii (4)⁠ Big Mac ma 550 kcal i 75 gram tłuszczu + 75 mg cholesterolu, natomiast jajko od naszej kurki z podwórka, ma 139 kcal w 2 sztukach i niecałe 5 gram tłuszczu (5)⁠. Jajko ma średnio 200 mg, co nie jest dużą ilością, jeśli porównamy to do cholesterolu wytwarzanego przez nasz organizm. Może wegetarianom chodziło o jajo strusie?
Według tej organizacji, jedzenie jajek zwiększa:
 • ryzyko zawału o 19 procent
 • ryzyko raka jelita grubego – pięciokrotnie
 • ryzyko powstawania cukrzycy o 68 %
 • ryzyko śmierci z powodu raka prostaty o 81 %
Niezależnie od tego, jak bardzo są wyssane z jajka (przepraszam, z palca) te informacje, szybko pojawiły się na stronie doktora Younga (6) Musiał je umieścić nie sprawdzając nawet tabelki zawartości składników odżywczych w Mac Donaldzie. Pojawia się od razu wniosek – jeśli jajko ma tyle cholesterolu, to nie powinniśmy go jeść.
Moim zdaniem to, że pożywienie zawiera cholesterol, nie oznacza, że od razu wbudowuje się on w nasz organizm i nas zabija. Podobnie, nie zjadamy włosów, myśląc o tym, że wbudują się one w nasze włosy. Nie namawiam do jedzenia cholesterolu, ale na chłopski rozum nie zostanie on w całości wchłonięty i wbudowany wprost w tętnice serca.

New York Times nie przyklaskuje

Na blogu New York Times (7)⁠ też pojawił się interesujący tekst dotyczący jedzenia jajek. Został on skrytykowany przez poprzednio wymienionych autorów, gdyż prezentuje jajka w innym świetle. Według autora NYT w 1970 roku udowodniono, że jajka mają minimalny wpływ na poziom cholesterolu. American Heart Association od tamtej pory zarekomendowało ludziom jedzenie 300 mg cholesterolu dziennie (8)⁠. W 1999 roku zajadano się 6 jajkami tygodniowo (9), co także nie miało znacznego wpływu na zdrowie pacjentów. Według Franka Hu, badacza z Harvardu, jedzenie ma bardzo mały wpływ na poziom cholesterolu. Według niego jajka zawierają tyle wartościowych składników, że cholesterol przestaje być tak groźny, jak się uważa.

Zakończenie

Jeśli chcesz poczytać więcej o tym, jak szkodliwe są jajka (osobiście nie zgadzam się z tym poglądem), zapraszam do bibliografii (10). Moim zdaniem, problemem nie jest nadmierne jedzenie jajek – dziś trudno o mniej przetworzony pokarm pochodzenia zwierzęcego. Powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie jajka jemy i czy nie przesadzamy z ich ilością. Mają tak wiele składników odżywczych, że ich pomijanie w diecie jest niewłaściwe. Większym błędem jest jedynie porównywanie jajka do Big Maka i podobnych świństw.
Zapraszam Cię do komentowania i do zapisania się na newsletter.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Źródła 
1. Co jedli ludzie pierwotni? [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://www.paleodieta.appahost.cba.pl/cojedliludziepierwotni.php.
2. CLAVELL, James. Król szczurów. S.l.: s.n., brak daty.
3. Jaja i produkty jajczarskie [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://www.nutrivitality.pl/jaja-i-produkty-jajczarskie.html.
4. Big Mac – Wikipedia, wolna encyklopedia [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://pl.wikipedia.org/wiki/Big_Mac#Sk.C5.82ad.
5. Jaja kurze - kalorie, wartości odżywcze, ile kalorii, kcal, kalkulator kalorii produktów żywnościowych - Tabele kalorii [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Jaja-kurze.html.
6. Eating Eggs Will Increase Your Risk For Cancer, Heart Disease and Diabetes! | pHorever Young Blog on WordPress.com [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://blog.phoreveryoung.com/2014/12/04/eating-eggs-will-increase-your-risk-for-cancer-heart-disease-and-diabetes/.
7. Ask Well: How Many Eggs Can I Eat? - NYTimes.com [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://well.blogs.nytimes.com/2014/11/14/ask-well-how-many-eggs-can-i-eat/?_r=1.
8. diet and lifestyle [online]. [udostępniono 16.1.2015]. Pobrano: http://circ.ahajournals.org/content/114/1/82.full.pdf.
9. HU, Frank B. A Prospective Study of Egg Consumption and Risk of Cardiovascular Disease in Men and Women. JAMA [online]. 21 kwiecień 1999, T. 281, nr 15, s. 1387. [udostępniono 16.1.2015]. DOI 10.1001/jama.281.15.1387.
10 http://www.pcrm.org/pdfs/health/Nutrition-Fact-Sheets/Eggs-fact-sheet.pdf


Komentarze

 1. Właśnie konsumuję, co za przypadek,mmm.
  U mnie w rodzinie zjada się same żółtka - jak zdrowotnie w takiej wersji?
  Całość od czasu do czasu na włosy ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W białku jest dużo wody i mało innych składników, w żółtku sam tłuszcz i cholesterol wymieszany z witaminami - nie wiem, co gorsze :)

   Usuń
 2. No właśnie, najmniej przetworzony pokarm, ale też czesto wspomina się o klasach jajek.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz