Lista produktów roślinnych z największą zawartością pestycydów

Na stronie EWG możemy znaleźć raport o tym, które owoce i warzywa zawierają najwięcej pestycydów. Zwykle mówi się o tym, jak niebezpieczne jest jedzenie mięsa nafaszerowanego antybiotykami, jednak intensywna uprawa owoców i warzyw także sprawia, że stają się niezdrowe.
Jeśli nie masz możliwości kupowania produktów, o których wiesz, że były hodowane ekologicznie, unikaj tych, które znajdują się na liście. Dzięki niej będziesz mógł uchronić się przed szkodliwym działaniem pestycydów, a także będziesz skłonny zastępować produkty z marketu, owocami i warzywami pochodzenia organicznego.

Niebezpieczeństwo spożywania warzyw zanieczyszczonych pestycydami

Doniesienia wskazują na to, że wiele warzyw zawiera organofosforany oraz inne, równie niebezpieczne pestycydy. Mają one nie tylko szkodliwe działanie dla człowieka, lecz także niszczą środowisko. To, że wiele pestycydów jest uznawane za bezpieczne dla środowiska, nie jest dla mnie argumentem. Niegdyś to samo mówiliśmy o DDT, a skutki jego działania są widoczne do dzisiaj.
Środki są najbardziej szkodliwe dla rolników – jeśli ochrona przed nimi nie jest wystarczająca, może dojść do poważnego zatrucia.
Co najgorsze, środki tego typu nie rozkładają się – kumulują się w organizmach, a każdy konsument kolejnego rzędu ma styczność z coraz większą ilością szkodliwych substancji. W morzach takie środki kumulują się w rybach drapieżnych – z tego powodu jedzenie tuńczyka jest niezbyt zdrowe. Na lądzie łańcuch pokarmowy zamyka się na nas – zjadamy zarówno same warzywa i owoce, jak i zwierzęta, które się nimi żywiły.

Co na to Unia Europejska?

W roku 2008 wprowadziła ona normy, dotyczące tego, jakie stężenie pestycydów może znajdować się w żywności. Dla nas była to zmiana na niekorzyść, dlatego, że przed tą zmianą nawet najmniejsza ilość pestycydów w produktach żywnościowych była niedozwolona. Ciekawe, jak zareagowali polscy producenci na takie rozluźnienie unijnych przepisów. Miejmy nadzieję, że pozostali przy tradycyjnych metodach, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo. Jeśli Państwo w to nie wierzą, proszę skorzystać z listy niebezpiecznych produktów.

Mieszkańcy Ameryki w kropce

W rankingu nie znalazły się rośliny modyfikowane genetycznie. Mimo, że na przykład kukurydza GMO w Stanach Zjednoczonych jest używana częściej niż zwykła, nie należy do grona warzyw, które często kupujemy na rynku w formie świeżej. Nie zmienia to faktu, iż nie wiemy, jaki skutek na organizm człowieka może mieć częste spożywanie mąki kukurydzianej. Genetycznym modyfikacjom poddawane są także amerykańskie papaje. Od kiedy przepisy Stanów Zjednoczonych nie zobowiązują do zamieszczania informacji o tym, czy produkt był modyfikowany genetycznie, w Stanach lepiej kupować warzywa jedynie z wiarygodnych źródeł.

Najbardziej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywa

Jabłka
Seler
Pomidory wiśniowe
Ogórki
Winogrona
Ostre papryczki
Nektarynki
Brzoskwinie
Ziemniaki
Szpinak
Truskawki
Papryka słodka

Jak widać, na liście znajdują się przede wszystkim nowalijki, oraz warzywa o intensywnym kolorze. Warzywa korzeniowe także mają tendencję do kumulowania zanieczyszczeń, a owoce mogą być skłaniane do dojrzewania za pomocą nienaturalnych metod. Lista została opracowana w USA i mam nadzieję, że powiedzenie „dobre, bo polskie” sprawdzi się w stu procentach.  

Komentarze

  1. no ale cos trzeba jesc a warzywa to witaminy.Czytalam o sposobie mycia warzyw i owocow w occie i sodzie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz