Korzeń kudzu - skończ z nałogiem!

Nałóg to coś, co wykształcamy przez lata nieprawidłowych zachowań, a potem nie umiemy z tymi zachowaniami zerwać. Niszczące nas nawyki stają się czymś tak samo trudnym do wyleczenia, jak prawdziwa choroba.
Mark Twain wypowiadał się o rzucaniu palenia w następujący sposób - „To nic trudnego, robiłem to setki razy”, natomiast jeden z lekarzy twierdził, że wymagać od alkoholika, by przestał pić, to taka sama utopia jak proszenie, by osoba z chorobą parkinsona przestała się trząść.
Alkoholizm to nałóg, który niszczy miliony rodzin w Polsce, zarówno pod względem finansowym, jak i moralnym i uczuciowym. W dzisiejszym poście będzie o kudzu, ziółku, które pomaga walczyć z chorobą alkoholową. Alkohol piją głównie panowie, a po ratunek dla nich przychodzą matki i żony, zaniepokojone zachowaniem bliskich. 

Kiedy sięgnąć po kudzu?

Kudzu może pomóc, jeśli chory pragnie przestać pić – bez tego, terapia nie przyniesie skutku.
Osoba musi sobie uświadomić, że za dużo pije. Nie jest to łatwe, gdyż alkohol powoduje zaburzenia motywacyjne. Decyzja o przestaniu spożywania alkoholu powinna być spisana na kartce – dzięki temu, słowa nabierają silniejszego wyrazu. Bez pomocy innych osób, nie damy sobie rady w pokonaniu nałogu. Można szukać wsparcia w grupach AA lub w parafiach.
Jeśli ktoś codziennie spotyka osoby, które namawiają go do picia alkoholu, na przykład w pracy, powinien postarać się o zmianę środowiska. Presja społeczna w przypadku tego nałogu jest duża, dlatego należy nauczyć się odmawiać.

Wskazania do stosowania korzenia kudzu

Inna nazwa bohatera dzisiejszego posta to opornik łatkowaty. Kudzu może pomagać w zachowaniu trzeźwości, a jednocześnie nie ma tak wielu niebezpiecznych działań niepożądanych, jak Naltrexon, Acamprosat lub Disulfiram. Najpoważniejsze objawy odstawienia alkoholu to biegunka, problemy z trawieniem, ból głowy, wymioty oraz swędzenie ciała. Mijają zaraz po spożyciu alkoholu, ale przyzwyczajenie sprawia, że zaczynamy pić coraz więcej.
Przemysł farmaceutyczny ma niewiele do zaoferowania, jeśli chodzi o leki, które pomagają zachować trzeźwość. Opiera się na środkach, które po wypiciu alkoholu powodują bardzo silne objawy uboczne. Korzeń kudzu działa w odmienny sposób. Zmniejsza uczucie odprężenia, po wypiciu alkoholu, oraz redukuje kaca. Ma działanie oczyszczające organizm. Chińska medycyna ziołowa wskazuje, że kudzu zawiera składniki zwane izoflawonami, które mają działanie detoksykacyjne. Korzeń kudzu powoduje także silne zmęczenie po spożyciu alkoholu, przez co chory zaczyna go unikać.

Dlaczego kudzu ma takie działanie? 

Substancje, które zawiera, zmieniają mechanizm wchłaniania alkoholu. Działanie alkoholu jest silniejsze, dlatego osoba, która spożywa alkohol, czuje upicie już po małej dawce – przez co przestaje pić o wiele szybciej, niż bez suplementacji. Zmniejsza złe samopoczucie po spożyciu alkoholu, dlatego chory nie potrzebuje przysłowiowego "klina", aby prawidłowo funkcjonować. Badaniom poddano wyciąg alkoholowy z kudzu, który jest praktycznie nie dostępny w naszym kraju. 

Czym kierować się, podczas wybierania preparatu z kudzu?


Warto sprawdzić, ile tak naprawdę zawiera on substancji aktywnej. Wiele osób, które kupują kudzu dla swoich bliskich, szuka preparatu w kapsułkach, który będzie można dodać do jakiegoś napoju po otworzeniu kapsułki. Substancje aktywne nie powinny się rozkładać w żołądku, dlatego to dobra propozycja podania (choć pod względem moralnym można mieć pewne obawy). Takim preparatem jest Kudzu z firmy Laboratoria Natury. 
Tabletek nie można podawać w taki sposób, jednak są tańsze i zawierają podobną dawkę izoflawonoidów, co kapsułki. Producent opisuje, że kudzu zawiera także fitoestrogeny, które będą pomocne w okresie menopauzy u kobiet. Wywiera także korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, działa odtruwająco i wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn różnego rodzaju. Ze względu na jego pozytywne działanie na redukcję szkodliwych metabolitów po spożyciu alkoholu, świetnie nadaje się jako środek zapobiegający wystąpieniu kaca - dziwię się, że żaden z producentów nie promuje tego suplementu diety w ten sposób.

Na zakończenie

Uważam, że częstowanie alkoholem osób, które są abstynentami powinno być zabronione. Znam przypadek, kiedy taka niefrasobliwość spowodowała, że nałóg powrócił ze zdwojoną siłą. Pewien pan, który miał duże problemy z alkoholem i był poddany leczeniu w zakładzie zamkniętym, miał za sobą już rok trzeźwości i zarzekał się, że więcej nie wypije. Został zatrudniony w sklepie jako pomocnik, gdzie pracodawca (doskonale wiedzący o problemach tego pana), poczęstował go piwem. Nie minął miesiąc czasu, a dotychczasowy abstynent zaczął żebrać o pieniądze na alkohol. 

Komentarze

  1. Kudzu po dwóch latach znów staje się słynne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stosowałam tabletki z kudzu podczas rzucania palenia. Podejrzewam, że całego problemu to nie załatwi, ale przy sporej dozie silnej woli, determinacji i wsparciu takimi substancjami, szanse na sukces są naprawdę duże. Nie palę już od roku :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz