Biedrzeniec anyż (anyż, anyżek) i jego stosowanie u dzieciżródło - Wikipedia
Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum L, rodzina Umbelliferae) to roślina którą człowiek hoduje od najdawniejszych czasów. Jest rośliną jednoroczną o przyjemnym zapachu, łodyga jest rozgałęziona i ma wysokość od 30 do 60 centymetrów. Baldachy rośliny składają się z drobnych, białych kwiatów. Do celów leczniczych używamy  owoców anyżku zebranych w sierpniu. Owoce przypominają małe gruszki, mają specyficzny zapach i smak.

Środki aktywne.

Główną rolę jeśli chodzi o działanie biedrzeńca odgrywa olejek eteryczny, którego składnikiem z kolei jest anetol, anyż posiada również takie składniki aktywne jak tłuszcz, cukry oraz substancje białkowe.

Jakie działanie ma biedrzeniec anyż?

Biedrzeniec anyż, z uwagi na anetol ma korzystne działanie na trawienie, ułatwia usuwanie gazów z jelit, działa pobudzająco na laktację kobiet. Ma również działanie wykrztuśne.

Stosowanie anyżku.

Anyżek stosuje się jako środek wykrztuśny u starszych dzieci i młodzieży. Korzystne działanie będzie miał w przypadku kaszlu suchym i przy słabym odkrztuszaniu wydzieliny, a także w takich chorobach jak zapalenie górnych dróg oddechowych, zapaleniu krtani a także przy utracie głosu. Pobudza on błony śluzowe dróg oddechowych do wydzielania śluzu, co jest korzystne jeśli przebywamy w suchych pomieszczeniach.
Anyż ma także działanie na układ pokarmowy – można go podawać w przypadku wzdęć oraz w skurczach jelit i żołądka. Korzystne jest przyjmowanie go przez kobiety karmiące – będzie pobudzał wydzielanie pokarmu oraz ułatwiał trawienie u maluszka. Anyżek stosowany jest także jako przyprawa. Popularnie stosowany jest także olejek eteryczny z anyżu, który ma działanie stricte wykrztuśne. Nie wolno go podawać w postaci stężonego olejku, ponieważ działa szkodliwie. Można go rozcieńczyć spirytusem, dzięki czemu uzyskamy środek odpędzający owady. Działa on morderczo na świerzbowce, kleszcze, zabija także wszy oraz pchły.

Forma podania anyżku.

Napar – od pół łyżeczki do całej łyżeczki owoców zalewa się wrzątkiem i pozostawia na łaźni parowej pod przykryciem przez pół godziny. Można podawać go w ilości jednej łyżki lub łyżeczki wielokrotnie w ciągu dnia. Niemowlętom podawać rozcieńczony, na przykład w mleku lub w wodzie. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...