niedziela, 18 stycznia 2015

Uważaj na sklepy medyczne - przykłady żerowania na pacjentach

Na blogu zwykle sięgam po tematy związane ze zdrowiem lub ziołami, jednak dziś przyszedł czas na poruszenie tematu sprzętu rehabilitacyjnego. Pracowałem przez kilka miesięcy jako sprzedawca w takim sklepie i wspominam współpracę bardzo, bardzo źle.
Niestety, ale takie placówki nie mają nic wspólnego z dbaniem o dobro pacjenta i zarabiają na ludzkim nieszczęściu. Ten temat jest bardzo rzadko poruszany przez media, a szkoda. Firmy obracające wózkami inwalidzkimi i innym sprzętem są często w bardzo złej sytuacji finansowej, ale nie usprawiedliwia to jawnych aktów krzywdzenia ludzi.

Zawyżanie cen sprzętu

Sprzęt w sklepach rehabilitacyjnych jest często sprowadzany z Chin. Mimo tego, że koszt pojedynczej ortezy w zakupie wynosi na przykład 70 zł, jeśli zostanie ona zarejestrowana pod odpowiednim kodem, państwo może zapłacić za nią nawet 600 zł. Rodzajów ortez jest tak dużo, że NFZ nie zawsze jest w stanie wyłapać tani, chiński towar i refunduje go na tak duże kwoty. Taka orteza jest sprzedawana na Allegro za 200 zł. Różnicę w cenach dopłacają wszyscy ubezpieczeni. Nie chce mi się nawet pisać, ile zarabiają firmy rehabilitacyjne na pionizatorach.
Podobnie jest z cenami wózków inwalidzkich – NFZ refunduje zwykłe modele do kwoty 800 zł, natomiast sklep płaci za niego około 300 zł i szuka najtańszego towaru. To nic, że wózek szybko się zniszczy – niepełnosprawny pacjent nie będzie przecież nachodził sklepu.

Wyłudzanie pieniędzy na refundacje

Bardzo częstą praktyką jest branie przez sklep dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny z PCPR i NFZ i wymuszanie na pacjencie podpisu, że odebrał sprzęt. Trudno o większe skurwysyństwo (wyraz w pełni uzasadniony), niż obiecanie niepełnosprawnemu dziecku, że dostanie rower rehabilitacyjny i będzie mogło na nim jeździć, a później przywłaszczenie sobie tych pieniędzy i niewydanie sprzętu. Jeśli nie wierzysz, że takie sytuacje mają miejsce, zapraszam się na stronę http://ortcare-opinie-sprzet-rehabilitacyjny.nx24.pl/.
Podobnie rzecz ma się z wózkami inwalidzkimi i innym sprzętem. Mam nadzieję, że NFZ zacznie baczniej monitorować pacjentów i zwróci uwagę na to, czy sklep wydaje sprzęt. Pamiętaj, że jeśli podpiszesz dokument o tym, że odebrałeś wózek lub inny sprzęt, przestajesz istnieć dla sklepu.
Jeśli problem niepełnosprawności ruchowej dotyczy Twojej rodziny, sprawdzaj, czy dostajesz nowy sprzęt. Bardzo często wydawane są używane wózki lub łóżka rehabilitacyjne.

Rejestrowanie firm – widm

W Lublinie na ulicy Lubartowskiej (okolice Funduszu Zdrowia na Szkolnej), jest około 25 sklepów rehabilitacyjnych. Takie zagęszczenie wyklucza możliwość zdrowej konkurencji, dlatego wiele z tych sklepów jest w złej sytuacji. Nie wiem, jak jest w innych miastach, ale domyślam się, że podobnie.
Wiele z tych sklepów działa na skraju opłacalności – nie oferują ani możliwości wyboru dobrego wózka, ani też nie mają pieniędzy na zakup nowego sprzętu. Zadłużona firma nie może dostać sprzętu na kredyt kupiecki, dlatego zakładane są nowe placówki na innych właścicieli. Taka firma jest czysta w oczach kontrahentów i pacjentów, dlatego może na nowo ich oszukiwać. Nie bójmy się tego nazwać wprost – firmy kupują sprzęt na termin, ale nigdy nie zamierzają go spłacić.
Dochodzą do tego problemy z wypłatami (firma jest zależna od PCRP i NFZ), które zniechęcają pracowników do jakiegokolwiek zaangażowania. Można by wiele pisać o traktowaniu przedstawicieli (praca od rana do wieczora, jazda na własnym paliwie), o traktowaniu osób, które zwracają się z reklamacjami, o braku pieniędzy na internet i papier do drukarek, o przekupstwach lekarzy i dzieleniu się z pacjentami pieniędzmi za sprzęt, którego nikt nigdy nie widział …
Przejdę lepiej dalej.

Reklama na forach i stronach internetowych

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd biorą się opinie o sprzęcie w internecie? Moim zdaniem 90 procent z nich to opinie napisane przez ludzi, którzy zajmują się jego sprzedażą. Ten rak panoszy się przede wszystkim na forach internetowych.
Oto jawne przykłady opinii pisanych na zlecenie:
Jestem w stanie zrozumieć sztucznie nabijane opinie na temat miksera czy też zegarka, ale żerowanie na osobach, które nie mogą się bronić, woła o pomstę do nieba.

Zakończenie

Gdy w Twojej rodzinie dojdzie do tragedii, lub zmagasz się z problemem niepełnosprawności dziecka, uważaj podczas współpracy ze sklepami rehabilitacyjnymi. Nie wierz w żadne zapewnienia, a gdy sklep nie odpowiada na Twoje telefony lub wiadomości, a sprzętu nie ma w domu, kontaktuj się z NFZ. Gdy szukasz dobrego sprzętu, staraj się nie opierać swojego wyboru jedynie na forach internetowych. Jeśli szukasz pracy w sklepie rehabilitacyjnym, pamiętaj, że opinie na stronach typu Gowork są moderowane. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentarze :

  1. Kreślisz bardzo smutną wizję żerowania na cierpieniu innych....i to prawdziwą wizję. Przerażające!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drugi artykuł mozna napisać o traktowaniu pacjentów przez NFZ, ale pominę to.

      Usuń