sobota, 13 grudnia 2014

Jakie działanie na skórę wykazuje dziegieć?

Dziegieć, który znany jest nam, jako preparat niezbyt przyjazny, ale ma również swoje lecznicze i pielęgnujące właściwości. Szczególnie polecany jest do stosowania na skórę. To ją właśnie jest w stanie wyleczyć z poważnych przypadłości. Jego zapach nie odpowiada wielu osobom - jak dla mnie, jest znośny.

Czym jest dziegieć?

Dziegciem nazywamy produkt suchej destylacji kory sosnowej, brzozowej lub bukowej. Postać specyfiku nie jest zbyt zachęcająca, dziegieć to ciemnobrązowa, lepka ciecz o zapachu smoły. Stosowano ją od dawien dawna między innymi do impregnacji drewna, odstraszania robactwa czy też w połączeniu z miodem – jako, uniwersalne lekarstwo.

Dziś odkrywamy jego właściwości lecznicze, głównie z punktu widzenia skóry. Okazuje się bowiem, że dziegieć wykazuje działanie keratolityczne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Stosowany na pozwala pozbyć się problemów takich jak:

 • głębokie zmarszczki
 • atopowe zapalenie skóry
 • wypadanie włosów
 • grzybica skóry
 • łuszczyca
 • trądzik

Dziegcie w zależności od pochodzenia, różnią się od siebie właściwościami.

1. Dziegcie sosnowe i bukowe działają miejscowo znieczulająco i przeciwpasożytniczo. Wykazują działanie antyseptyczne i są zdolne do niszczenia bakterii gruźlicy. Doskonale radzą sobie z wrzodami i łojotokiem.
2. Dziegieć jałowcowy leczy trądzik, liszaje i wypryski wywołane przez roztocza.
3. Dziegieć brzozowy działa przeciwzapalnie i keratolitycznie.
4. Dziegieć węglowy (mineralny) złuszcza, ułatwia odchodzenie ropy i działa przeciwbólowo.

Dziegieć w rozsądnych dawkach może zminimalizować wypadanie włosów, wzmocnić cebulki i pomóc w leczeniu problemów dermatologicznych, jednakże jego stosowanie nie jest całkowicie pozbawione wad.
Wielu ludzi używało do mycia włosów szamponu Polytar, który został wycofany ze sprzedaży. Podobne preparaty ma w swojej ofercie firma Biosfera  (produkcja ukraińska) i zawierają one dużo dziegciu.

Przeciwwskazania do stosowania dziegciu

Płynne dziegcie, dostępne w aptekach, dodawać można do kremów, maseczek, mydeł i balsamów. Ich zawartość jednak w żadnym wypadku nie może przekraczać 20% składu kosmetyku. W zbyt dużych stężeniach dziegieć mógłby doprowadzić do przyspieszonego obumierania tkanek skóry. Takie same środki ostrożności stosować trzeba, jeżeli chodzi o czas stosowania substancji. Przedłużający się kontakt dziegciu ze skórą może doprowadzić do jej podrażnienia, zapalenia mieszków włosowych, a stosowane w czasie ciąży wykazują działanie teratogenne (uszkadzają płód). Niewskazane jest również stosowanie go w czasie ciąży, gdyż związki zawarte w dziegciu, przenikają do mleka oraz smarowanie nim narządów płciowych i okolic odbytu (ryzyko wystąpienia nowotworu). Stosując preparaty z dziegciem należy pamiętać o tym, że wykazuje on działanie fotouczulające, więc podczas kuracji należy obowiązkowo chronić skórę przed promieniowaniem UV. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze :

 1. Przydatny post, pierwszy raz słyszę o tym produkcie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto przypomnieć także o tym, że dziegieć służy do smarowania końskich kopyt :)

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie umyłam włosy z szamponem z dodatkiem dziegciu, mam wrażenie, że wreszcie trafiłam w 10, bo od kilku lat moje włosy stały się horrorem mego życia, straciłam już zapewne połowę włosów, ale teraz zobaczę, czy ten proces się zatrzyma.

  OdpowiedzUsuń